Međunarodni dan djeteta, 20. novembar, pruža priliku da se podsjetimo koliko je neophodno da se svi društveni sektori, sa aspekta svojih ingerencija, uključe u rješavanje dječijih problema i da što više učinimo za djecu, a time i populaciju u cjelini.
Generalna skupština UN-a je 20. novembra 1959. godine usvojila Deklaraciju o pravima djeteta, a 1989. godine Konvenciju o pravima djetata, čiji je potpisnik i Crna Gora.
Zdravstvena zaštita djece u Crnoj Gori se odvija kroz program izabranog doktora koji pruža adekvatnu i kompetentnu zdravstvenu zaštitu.
Zadatak cijele zajednice, a prvenstveno zdravstvenog sistema je da obezbijedi efikasne i kompetentne mjere zaštite zdravlja djece. Aktivna imunizacija je jednostavna efikasna i jeftina mjera sprečavanja infektivnih bolesti. Zahvaljujući vakcinaciji, neke bolesti u svjetu i kod nas su iskorjenjene (velike boginje), ili su postale veoma rijetke (difterija, dječja paraliza). Takođe se postiže zaštita djece u najranijem uzrastu, kada imunološka otpornost još nije dovoljno razvijena. Nacrtom zakona o sprečavanju zaraznih bolesti stanovništva predviđena je obavezna vakcinacija protiv deset zaraznih bolesti.
Neophodno je ukazati na značaj promocije i afirmacije zdravih stilova života.
Sprečavanje nasilja nad djecom, obezbedjivanje ravnopravnih uslova za život, zdravstvenu zaštitu, socijalno blagostanje, dostupno kvalitetno obrazovanje, dodatnu podršku uz igru i druženje, zadatak je svakog društvenog činioca, a ne samo roditelja i zaposlenih u institucijama koje se bave zaštitom djece